Aylık anlaşmalar ile web sitelerinize düzenleme ( css,html ) , responsive emailing ,banner , reklam oluşturma ve yazılım desteği alabilirsiniz. Eleman maliyetinizi ortadan kaldırabilirsiniz. Yazının Devamı İçin Tıklayın
Kaan Akyuz.Net [İnternet Tasarım, Web Tasarım , E-Ticaret Tasarım ]
Web Tasarımcı
Sizi Arayalım
Gönder

WEB TASARIMCI KİMDİR ?

Web tasarımcı , esas olarak web sayfalarının görüntüsünü tasarımlayan kişidir. Ancak ülkemizde web tasarımcı dendiği zaman front-end ( baştan-sona ) tasarım ve yazılım yapabilen kişi olarak algılanır. Normal şartlarda 2 veya 3 pozisyon bilgisi gerekir. (Tasarım & Arayüz Kodlama & Yazılım )
 

WEB TASARIMCI NASIL OLMALIDIR ?

Web tasarımcı öncelikle standart bir grafiker bilgisine sahip olmalıdır. Pixel ve vectorel tasarım programlarını kullanmayı bilmelidir. ( Photoshop , Corel , Indesing , fireworks vb. ) Yapılacak web sayfasını önce görsel olarak kurgulamalıdır. Böylece web arayüz kodlayıcı ve web yazılımcıya işi planlamalıdır.

Tabi bu durum 2 farklı sorun oluşturur. Web tasarımcı, web arayüz kodlama ve web yazılım bilmeden yaptığı tasarım ne kadar uygulanabilir olur ? Bu nedenle web tasarımcı , web arayüz kodlamasını basit düzeyde de olsa billmesi gerekir. (Html + Css ) Uygulanması zor yada mantıksız tasarım planlamaları yapmaktan kaçınır.
 

WEB TASARIMCI NELER YAPAR ?

Eğer web tasarımcıyı front-end olarak düşünürsek farklı , sadece tasarımcı olarak düşünürsek farklı nitelikleri olmalıdır. Ama genel kanı web tasarımcının front-end olduğudur. Bende bunu var sayarak devam edeceğim.
Bir web tasarımcı tek başına çalışıyorsa aşağıdaki çalışma düzenini sağlamalıdır.
Art direktör  > Tasarımcı > Arayüz Tasarımcı > Yazılımcı
Müşterinin sitesini planlamalı , kurgulamalı , tasarlamalı ve uygulamalıdır. Ayrıca müşteriye içerik sağlama konusunda yardımcı olmalıdır.

* Bu destek , müşterinin içeriklerinide siteye girmesi / tanımlaması anlamına gelmez.
Web tasarımcı sadece tasarımcı yada yazılımcı değildir. Müşterinin sektörünü araştırmalı ve firmayı özellikle internet ortamındaki aramalarda daha yüksek sıralara çıkarabilmesi için
tavsiyelerde bulunmalıdır. Özellikle SEO konusunu iyi bilmelidir.
 

WEB TASARIMCININ BİLMESİ GEREKEN PROGRAMLAR & HİZMETLER ?

Web tasarımcı , öncelikle güzel tasarım yapabilmesi için tasarım programlarından , yazılım programlarına kadar bir çok teknolojiyi bilmelidir. Kısaca bir liste vermek gerekirse ;
  • Photosop
  • Corel , Freehand , Fireworks , Indesign ( Vectorel Programlar )
  • Html
  • Css
  • Javascript + Jquery
  • Php / Asp
  • Mysql / Sql vb.
  • Xml
  • Ajax

WEB TASARIMCI SORUMLULUKLARI

Web tasarımcı , müşteriye kaliteli , faydalı , kullanışlı bir web sitesi yapması kadar güvenlik , email , yedekleme gibi konulardada destek vermelidir. Genelde müşteriler web teknolojileri konusunda bize göre daha az bilgilidir. Bu zaman zaman sorunlar teşkil etsede bu işin bir diyetidir.
Müşterilere danışmanlık hizmeti verilmedli , domain hosting konularındada yardımcı olunmalıdır.

WEB TASARIMCI OLMANIN ŞARTLARI ?

Web tasarım işi gelişen teknolojiler ile birlikte bana göre dahada zorlaşmaktadır. İlk web tasarım kariyerime başladığım yıllarda (2000) Html + css bilmek yeterliydi. Çokta fazla özellikler yoktu. Flash 4.0 daha yeni çıkmıştı. Ancak google , facebook , twitter gibi platformlar tüm insanlara hitap edince herkes internete önem vermeye başladı. Tabi bununla bilrlikte firmalar yazılım teknolojilerini çok geliştirdiler , bizlerde bunları sürekli öğrenmek zorunda kaldık. Halada geliştirmeler devam ediyor devam edecek.

Kısaca , bu meslekte öğrenmek asla bitmeyecek , hevesli , istekli , pratik zekalı , yaratıcı , sorumluluk sahibi olmak başlıca şarttır. Bununla birlikte küçük yaşta bu mesleğe başlamak çok değerlidir. Çünkü iyi bir web tasarımcısı için 2 sene program eğitimleri üzerine 3 sende çalışarak tecrübe kazandıktan sonra olabilirsiniz.

Kursların yazdığı gibi , tüm programları öğretelim web tasarımcı olun demek , biraz hayalcilik olur. Kursta size kalem tutmayı öğretirler  , gerisi size kalır.

Tavsiyem ;
Öncelikle kurslar ,  web tasarım okulu mezunu iseniz staj seviyesinde ajanslarda 1-2 sene tecrübe kazanmanız. Daha sonra gelişiminiz devam edecektir.

İyi Günler Dilerim
Kaan Akyüz
Web Tasarım & Yazılım Uzmanı